Micro Penis Nedir? Tedavisi Nasıl Olur? – Mikro Penis

0
113
görünümler

Micro Penis Nedir? Tedavisi Nasıl Olur? -Mikro Penis : Toplumumuzda mahalle hikayeleri ve pornografik görüntüler sebebiyle küçük penis bir takıntı haline gelebilmektedir. Micro Penis Nedir? Tedavisi Nasıl Olur? – Mikro Penis Gerçekte penisleri ufak olmadığı halde bir çok insan minik penis şikayeti ile Çocuk Cerrahi ve Üroloji doktorlarına başvurmaktadırlar.Bu nedenle psikolojik problemler ve buna bağlı cinsel fonksiyon bozuklukları olabilmektedir. şişman çocuklarda penis normal büyüklükte olmasına rağmen aile tarafınca minik penis benzer biçim de idraklanır..

Micro Penis Nedir
Micro Penis Nedir

Düzgüsel Penis nedir?

Ayakta idrar meydana getirmeye izin veren, cinsel fonksyonları için yeterli olan ve başkaları tarafından görüldüğünde utanç yaratmayan penise normal penis denir.

Micro Penis Nedir? Tedavisi Nasıl Olur? – Mikro Penis

Penisin normal olmadığına veya minik olduğuna karar verebilmek için gerdirilmiş penis uzunluğunu bilmek lazım.Gerdirilmiş penis uzunluğunu ölçmek için penis gerdirilir ve penis kökünden ucuna kadar olan uzunluk cetvel ile ölçülür.

Gerdirilmiş penis uzunluğu tablosu aşağıda verilmiştir.

Penis Ölçü Tablosy

ortalama penis uzunluklarının 2,5 standart sapmasından daha küçük olan penislere ufak Penis (Mikropenis) denir. 16 yaşından büyük olanlar da averaj penis uzunluğu 13 santimdir. Gerdirilmiş durumdayken 9,3 santimden kısa olan penislere mikropenis yada ufak penis denir.

Normal penis gelişimi nasıl olur?
Penis anne karnında ve doğumdan sonrasında bir çok hormonun etkisiyle büyür. Penisi asıl büyüten hormon testesterondur. Testesteron hormonu dihidrotestestoran hormonuna dönüşerek penisin büyümesini sağlar. Dolayısıyla penis ufaklığına testesteron salınımının azalması , testesteronun Dihidrotestosterona dönüşümünün azalması veya penisin testesterona cevapsızlığı sebep olur.

Micro Penis Nedir? Tedavisi Nasıl Olur? – Mikro Penis

Mikro penisin nedenleri?

1-Hipogonadotropik Hipogonadizim : küçük penisin % 50 sebebidir. Adam beyninin hipotalamus kısmından GnRH (Gonodotropin Relasing Hormon) salgılanır. Bu hormon hipofizi etkileyerek FSH (Follikül Stümile Edici Hormon) ve LH (Lüteinize Edici Hormon) hormonlarının salınımına yol açar. FSH ve LH hormonları testisteki leydik hücrelerini uyararak testesteron salınımına yol açar. Testesteron penisi büyüten hormondur. GnRH, FSH ve LH hormonlarının salınımının azalması testesteron hormonunun salınımının azalmasına neden olur. Testesteron salınımının az olması da minik penise neden olur.

2-Hipergonadotropik Hipogonadizim : ufak penisin yüzde 25 sebebidir. Beyinden salgılanan GnRH, FSH ve LH hormonları düzgüsel hatta fazla salınırlar. Fakat testisteki testesteron hormonu salgılayan Leydik hücreleri bu hormonlara yanıt vermezler. Testesteron hormonu salınamaz ve ufak penis gelişir.

3-Penisin Testesterona Cevapsızlığı . Küçük penislerin % 15’ine penisin testesteronu duyarsızlığı sebep olur. Testesteronun penisi büyütebilmesi için beş alfa redüktaz enzimi tarafınca di hidro epi testestorana (DHET) döndürülmesi lazımdır. Bu enzimin eksikliğinde testesteron DHET’a dönüşemez ve penisi büyütemez Bu duruma penisin testesteron hormonuna cevapsızlığı denir.

4-sebebi bilinmeyen (idiyopatik) küçük penisler. Minik penislerin %10 grubunu oluştururlar. Niçin belli değildir. Genellikle adelosan çağında penis büyümesi normale ulaşır.

5-Bazı kromozom yada genetik anomalilerinde penis küçüklüğü olabilir. Cinsiyet gelişim bozuklukları da bu grup içerisindedir. Cinsiyet gelişim bozukluğu olan bebeklerde doğumdan hemen sonrasında kan şekeri düşüklüğü, elektrik bozuklukları, hipertansiyon görülebilir. İdrar deliğinin olması ihtiyaç duyulan yerden daha aşağıda olduğu hipospadias hastalığıpenis küçüklüğü ile beraber olabilir. İnmemiş testis ve torbaların azca yada hiç gelişmemiş olması penis küçüklüğü ile birlikte olabilir. Büyüme hormonunun (growth hormon) salınması da mikropenise yol açabilir.

Micro Penis Nedir? Tedavisi Nasıl Olur? – Mikro Penis

Küçük penislerde tanı nasıl konur?

  • Ailede başka bireylerde ufak penis , doğuştan anomaliler ve kısırlık var mı araştırılmalıdır. Sağırlık, körlük, koku alma bozuklukları, gebelik sırasında annenin aldığı ilaçlar araştırılır.
  • Fizik muayene: Çocukta baş anomalisi ile beraber başka anomaliler var mı araştırırlar. Gerdirilmiş penis uzunluğu ölçülür.
  • Penisin çapı ölçülür.
  • Böylece Gömülü penis mi var yoksa gerçek küçük penis mi var farkı yapılabilir.
  • Testislerin boyutu ölçülür.
  • Testisler torbada mı değil mi araştırılır.
  • İdrar deliğinin açıldığı yer araştırılır.
  • Op.Dr.Muzaffer sıkıntılı Çocuk Cerrahi Uzmanı

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz